Jak odpowiednio dobierać rozmiar opony w przypadku zamiany felgi?

Zmiana rozmiaru felg w aucie powinna pociągać ze sobą potrzebę zastosowania ogumienia w odpowiednim rozmiarze, gdyż złe zastosowanie parametrów opon może spowodować ich zniszczenie poprzez ocieranie o nadkola albo o przeróżne części zawieszenia podczas skrętów, błędne pomiary liczników czy nieodpowiedni wpływ na prowadzenie samochodu.
Z tego też powodu w dziale motoryzacja w różnorodnych serwisach internetowych można odnaleźć artykuły na temat tego, w jaki sposób dobierać opony po zmianie rozmiaru felg.

luksus

Autor: Lamborghini
spaliny

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Najpierw trzeba odnaleźć na boku swej oryginalnej opony oznakowanie w postaci dla przykładu 195/65/15 lub chociażby 195/55 R15. Poszczególne pozycje to kolejno szerokość opony wyrażana w milimetrach, profil opony, zatem wysokość ściany bocznej i średnica felgi w calach. Jeśli boisz się samodzielnie zagłębiać w taki temat, to skorzystaj z gotowych narzędzi oraz wpisz w wyszukiwarce frazę przykładowo kalkulator zamienników opon, żeby w następnej kolejności postępować wedle podanych w tamtym miejscu rad.

Zaglądnij na naszą stronę. Tam oczekują na Ciebie kolejne niebywale interesujące wpisy. Opracowujemy dla Was dalsze informacje i będziemy zobowiązani, jeśli je obejrzycie.

Dobierając opony do felg musisz podążać do zdobywania fizycznych wymiarów opony tak, aby były w najwyższym stopniu zbliżone do parametrów fabrycznych.

Przyjmijmy, że wzór opony to dla przykładu 195/65 15, a wtedy będziesz wiedział, że ma ona szerokość 65 mm. Średnicę opony można wyznaczyć dodając do rozmiaru felgi wysokość dwóch ścian bocznych opony. Innymi słowy obwód koła to 63,5 x 3,14 = 199,4 centymetra.

Na takiej podstawie można by obliczyć, jaki rozmiar opon będzie pasować na Twoją nową felgę, trzeba jednak mieć na uwadze, że szerokość opon nie powinna być większa niż 10-20 % fabrycznego rozmiaru, natomiast różnica w wielkości obwodu nowego koła musi być mniejsza niż 5 %. Przykładowo dla felgi 17 calowej 225/45 R17 obwód 199,3 centymetra, różnica jest niewielka, więc to rozmiar idealny. 205/60/17 to obwód 212,9, różnica 6,8 procent – rozmiar nieprawidłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*