Jakimi parametrami charakteryzują się opony letnie i zimowe? Czemu są takie istotne? Czym się różnią?

zazwyczajmiewamy problemze zmianą opon, czy to z letnich na zimowe, czy na odwrót. Nie wiadomo, do końca, dlaczego tak jest, ale w końcu klarownym jest fakt, że opony mają ogromnie istotny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Być może ta nasza beztroska bierze się z z braku informacji, z niewielkiejilości wiadomości, czym jest opona zimowa a czym opona letnia. jakie są różnice, dlaczegoważne jest to, że nadają się do danej pory roku?

opony samochodowe

Autor: Nikita Novozhilov
Źródło: http://www.flickr.com

Opona zimowa określana jest w ten sposób, z powodu tak zwanych lamelków, które są odpowiedzialne za przyczepność na śniegu. charakteryzuje się dość małymi i wysokimi klockami – bieżnik ma grubość zazwyczaj większą niż 11 milimetrów. Oponawydaje sięjakby „pocięta” rozmaitymi większymi wgłębieniami i mniejszymi kanalikami. Zapewniają one właściwe odprowadzaniewilgoci. Przy tym, wgłębienia są odpowiedzialne za wysokąszybkość przejazdu przez głębsza wodę. Miękka mieszanka, czyli bieżnik opony zimowej powinien uginać sięprzy nacisku palców, zapewnia bardziej godną zaufania przyczepność w niskich temperaturach. Spis produktów znajdziesz na stronie: Opony dostawcze letnie

Opona letnia, w odróżnieniu od opony zimowej nie ma lamelków. elementy, które mają kontakt z asfaltem posiadają raczej większą powierzchnię, są za to trochę niższe. Nowe opony mają zazwyczaj od 6 do 10 milimetrów głębokości bieżnika. wgłębień może być mniej lub więcej, a jest to zależne od przeznaczenia opony. Mieszanka odznacza się dość znaczną twardością, na pewno jest tak, kiedy porównamy je z zimówkami. Artykuł dzięki uprzejmości:

opona samochodowa

Autor: Jonathan Rolande
Źródło: http://www.flickr.com

A jak się odnosi do tego mieszanka gumy a temperatura? mnóstwo ludzi to niweluje, a tak naprawdę to bardzo istotny wyznacznik. Można powiedzieć, że powinniśmy być zobligowani zmieniać ogumienie aż cztery razy w ciągu. Tak, to może dla niektórychniepojęte, ale właściwie byłoby, gdybyśmy to uskuteczniali na zimę, na wiosnę, na lato oraz jesień, łącznie składa się to w trzy komplety. Dlaczego?

Letnia opona zapewniająca optymalna przyczepność w temperaturach między 10-20 stopni Celsjusza, nie spełnia swojego zadania w temperaturach wyższych niż 35 stopni. Z kolei opona która może zagwarantować przyczepność przy temperaturze asfaltu w graniach około 40 stopni Celsjusza, będzie się ślizgała przy temperaturze niższej niż 20 stopni.

Czy masz pytania w odniesieniu do omawianej tematyki? Jeśli tak, to kliknij tutaj i poznaj informacje na przedstawiane zapytanie – na pewno okażą się one niezwykle ciekawe.

Jak to rozumieć? Im gorętsze letnie dni tym powinniśmy zakładać ogumienie, niż te, na których jedziemyprzykładowowiosną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*