Czym jest i jak funkcjonuje klimatyzacja? Jakie są największe trudności z jej działaniem? Co warto wiedzieć?

Jednym z najbardziej ważnych wynalazków ludzkości stała się lodówka sprężarkowa. Umożliwiła ona na bezproblemowe przechowywanie żywności oraz leków i to przez długi okres. Później ktoś mądry jednak wpadł na pomysł, by takie coś móc instalować w samochodzie, by pasażerom lepiej się podróżowało jak jest upalnie. Od tamtej pory ciężko sobie wyobrazić podróżowanie bez klimatyzacji.

W ten sposób powstała klimatyzacja, która obecnie uważana jest za jeden z najbardziej ważnych elementów, który troszczy się o nasze bezpieczeństwo. Właśnie tak, mowa o bezpieczeństwie, ponieważ nikogo pewnie nie trzeba przekonywać, jak trudno zachować koncentrację w temperaturze więcej niż pięćdziesiąt stopni Celsjusza. Ponadto, klimatyzacja (Zobacz też: jak dobrać klimatyzator) osusza powietrze, a to zapobiega parowaniu szyb w samochodzie. Jak w sumie funkcjonuje klimatyzacja – oferta: ofertę -> oferta: . Dokładnie jak lodówka. Wygląda to tak, że w komorze silnika znajduje się sprężarka, dzięki niej gaz może zamienić się w ciecz.

nowy rodzaj wentylatorów SPAL

Autor: http://www.inter-instal.com/
Źródło: http://www.inter-instal.com/

Wędruje ona do chłodnicy, a stamtąd przedostaje się do parownika. W parowniku ulega rozprężeniu i ze stanu ciekłego przechodzi w gazowy. Towarzyszy temu naturalnie spadek temperatury. Jest oczywiście kilka kłopotów z eksploatacją klimatyzacji. Jedne z nich to problemy mechaniczne, kolejne zdrowotne. Co tak naprawdę może się popsuć w układzie klimatyzacji? Bardzo często pojawia się nieszczelność układu klimatyzacji, a jest to spowodowane korozją chłodnicy, parownika czy samej sprężarki.

Może to również wynikać z uszkodzeń mechanicznych. Nieszczelność będzie prowadziła do opróżnienia układu ze środka roboczego, zaś również ze środka smarnego. Układ jest faktycznie zabezpieczony przed pracą na sucho, jednakowoż na początku spadku ciśnienia może prowadzić to do uszkodzenia sprężarki.

W takich okolicznościach w perspektywie mamy niestety dość znaczne wydatki. By sprawdzić, w jakim miejscu układ nie jest szczelny trzeba napełnić go czynnikiem z dodatkiem barwnika UV. Rozpuszczony jest w oleju do smarowania sprężarki, barwnik natomiast widoczny jest w miejscach wycieku i widoczny jest bardzo dobrze w świetle UV. Dlatego też, ażeby nasza klimatyzacja miała się najlepiej powinniśmy wybierać jak najbardziej odpowiednie produkty, dobrym przykładem są wentylatory Spal ( -> do: się więcej: artykuł -> ). Niezawodne i sprawdzone już w wielu sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*