Co to jest tzw. paliwo arktyczne oraz kiedy jest ono oferowane?

Hipotetycznie ani jeden kierowca nie musi się martwić, co wlewa do baku – regulacje obowiązujące sprzedawcę robią to za niego. W praktyce jednak bywa różnorodnie.
Paliwa zimowe, zwłaszcza olej napędowy i gaz LPG, niezwykle różnią się od paliw oferowanych w lecie.

O tym, jakiego rodzaju paliwo ma płynąć z dystrybutorów w zależności od pory roku, decydują przepisy, jednak są one relatywnie łagodne: minimalna temperatura blokowania chłodnego filtru paliwa przez olej napędowy to -20 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak, że jeśli dla przykładu paliwo spełnia te kryteria, to każde auto przy temperaturze do -20 stopni Celsjusza uruchomi się bez kłopotu. Regulacje prawne nie mówią niczego o temperaturze mętnienia ON, która jest o parę stopni większa. Tymczasem dieslowskie układy wtryskowe mają zróżnicowaną tolerancję na zmętniałe paliwo. Jeden pojazd uda się odpalić bez żadnego problemu, z kolei drugi odmówi posłuszeństwa przykładowo przy -16 stopniach Celsjusza. Na szczęście podawana wytrzymałość na małą temperaturę ma minimalne wymogi.
paliwo
Uczciwi producenci czy też sprzedawcy paliw w czasie nieco silniejszych mrozów bardzo troszczą się o to, aby paliwo było dostosowane do aktualnie obecnych warunków pogodowych. Na niektórych stacjach paliw w zimie niezmiennie są dostępne także paliwa arktyczne o trochę zwiększonej odporności na mróz, przykładowo do -32 stopni Celsjusza. Temperaturę blokowania zimnego filtra przez ON można by też samodzielnie obniżyć o kilka stopni, dolewając do baku depresator zwany także antyżelem. Taki preparat może pomóc wyłącznie w takiej sytuacji, kiedy będziemy dolewali go do baku z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jeżeli zafascynowała Cię prezentowana w tym poście tematyka, zweryfikuj treść (https://mechanika-service.com/), którą prawdopodobnie także uznasz za pożyteczną.

W niczym nie może pomóc, jeżeli z oleju napędowego już wytrąciła się parafina.

W takiej sytuacji pozostaje wyłącznie wstawić pojazd do ciepłego garażu, zaś podgrzane paliwo samodzielnie już odzyska swoje cechy. Niestety tego typu pojazdu nie da się szybko odpalić na trasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*