Jakie będą konieczne obowiązki właściciela auta, aby legalnie można nim było poruszać po drogach.

Jazda samochodem po ulicach i drogach będzie się wiązać z pewnymi obowiązkami. Przede wszystkim niezbędne jest, żeby samochód był w dobrym stanie, ma to ogromne znaczenie nie tylko dla wygody użytkowania, ale także dla bezpieczeństwa kierującego i innych uczestników ruchu. Szczególnie ważne jest to przy takich elementach wyposażenia, jak hamulce albo światła, ewentualne zaniedbania w tej kwestii zakończyć się mogą bardzo poważnie.

Praktycznie każdy samochód powinien raz na rok przechodzić obowiązkowe badania techniczne, a jako potwierdzenie wbijana jest pieczątka w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli w czasie przeglądu zostaną znalezione usterki które mogą mieć wpływ na bezpieczną jazdę, to należy je zrobić i ponownie się zgłosić na stacji diagnostycznej. Na większości stacji diagnostycznej niewielkie części do ciężarówek przykładowo takie jak żarówki są dostępne, więc w razie czego można coś takiego kupić i założyć na miejscu. Poznaj grupadbk.com/dbk-group/beneparts/. Jeśli usterka będzie poważniejsza, to niezbędna będzie wizyta u mechanika, gdzie będzie naprawione wszystko co niezbędne.

ciężarówka

Autor: Ingy The Wingy
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym warunkiem poruszania się aut osobowych po ulicach jest posiadanie ubezpieczenia. Ubezpieczenia komunikacyjne można podzielić na dobrowolne i obowiązkowe, każdy z kierowców musi mieć wykupioną co najmniej obowiązkową polisę OC. W przypadku jakiegoś wypadku czy uszkodzenia innego pojazdu chroni ona poszkodowanego przed stratami finansowymi. To z tej polisy właśnie wypłacane jest odszkodowanie (jeżeli szukasz odszkodowanie za wypadek w pracy – kliknij i zobacz ofertę) które umożliwi naprawienie samochodu po zdarzeniu. Brak wykupionego ubezpieczenia może się wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Kliknij w źródło: ubezpieczenia komunikacyjne.

Przede wszystkim w razie kontroli trzeba będzie zapłacić parę tysięcy złotych za jego brak, a oprócz tego policja z pewnością zabierze dowód rejestracyjny. Znacznie poważniej wyglądać to będzie jeśli się spowoduje jakiś wypadek. Wtedy koszty naprawy będzie trzeba pokrywać z własnych pieniędzy, a przy droższych samochodach mogą one wynieść nawet sto tysięcy złotych. Obowiązkową polisę wykupuje się na okres jednego roku, więc pamiętać należy o jej regularnym przedłużaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*