Jak legalnie da się pozbyć rozbitego albo starego pojazdu, na czym polega złomowanie aut.

Każdy samochód w pewnej chwili w jakiś sposób zakończy swoje życie. Nie jest istotne, czy będzie to w wyniku starości, czy ktoś postanowi więcej do niego nie dopłacać, czy też ulegnie zniszczeniu w jakiejś stłuczce. Za każdym razem takie auto należy wyeliminować z ruchu, ale nie da się tego zrobić tak, jak się chce, ponieważ istnieją w tym zakresie pewne regulacje.

Auto na złomowisku

Autor: haru__q
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze do niedawna ludzie zwyczajnie rozmontowywali taki pojazd na fragmenty, co można było to sprzedawali, a reszta wyrzucana była gdzieś na wysypisku śmieci albo w lesie. Dziś jedynym w pełni legalnym sposobem jest złomowanie pojazdów (więcej informacji), po prostu taki samochód należy oddać do jednego z punktów zajmujących się tego typu usługami. Regulacje takie mają na celu w pierwszej kolejności ochronę środowiska. Auta zawierają dużo różnych elementów i płynów, których demontaż w domu mógłby w dużym stopniu zanieczyścić otoczenie. Autoryzowane stacje złomujące mają do tego właściwe urządzenia i wyszkoloną załogę, dzięki czemu demontaż zostanie wykonany całkowicie bezpiecznie.

Złom na lawecie

Autor: spatz_2011
Źródło: http://www.flickr.com

Przekazanie auta na auto złom (szczegóły oferty) będzie się wiązać dla właściciela z wypełnieniem kilku formalności. Na szczęście prawie zawsze złomowanie pojazdów (więcej informacji) będzie się sprowadzać do zadzwonienia do firmy która się zajmuje takimi sprawami i przygotowania dokumentów pojazdu. Po auto będzie wysłana laweta, zostanie on zwyczajnie na nią załadowany i zawieziony na miejsce składowania.

Nie czekaj – więcej informacji czytaj w serwisie, który dla Ciebie opracowaliśmy. Jeżeli będziesz miał jakieś pytania – chętnie na nie odpowiemy.

Na pewno do tej operacji konieczny jest dowód rejestracyjny oraz umowa kupna-sprzedaży. Jeżeli pojazd był zarejestrowany jako firmowy, do dodatkowo trzeba będzie dowieźć wszystkie dokumenty rejestracyjne. Po odbiorze samochodu przez firmę zajmującą się złomowaniem były właściciel otrzyma komplet dokumentów potwierdzających wycofanie samochodu z użytku, i w oparciu o to będzie mógł wyrejestrować pojazd i przestać płacić ubezpieczenie OC. Trzeba mieć świadomość tego, że dopóki się tego nie zrobi, to każdy nawet zupełnie zepsuty pojazd traktowany będzie jak pełnosprawny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*